اولین منکر حضرت مهدی که بود؟!مرحوم علامه ی مجلسی رحمت الله علیه در کتاب گرانقدر بحار الانوار جلد 33 صفحه ی 257 گفتگویی را نقل کرده که بین معاویه بن ابی سفیان و عبدالله بن عباس - پسر عموی پیامبر و مفسر قرآن و صحابی رسول خدا و مولا علی - در حضور بنی هاشم در گرفت.  

معاویه در این گفتگو خواست تا منکر مهدویت شود، که با پاسخ تند و کوبنده ی عبدالله بن عباس روبرو شد. و تا جایی که تاریخ گواهی میدهد معاویه اولین شخصی بود که وجود حضرت مهدی در عالم اسلام را انکار کرد و تا قبل از او کسی چنین کاری نکرده بود. و این مطلب نشانگر ماهیت ننگین معاویه است که یکی از بدیهی ترین مسلمات اسلامی که مهدویت است را به سادگی انکار کرد. و بر هر محققی آشکار است که مهدویت ریشه ی برهانی و قرآنی و حدیثی دارد. 


اکنون به تفصیل واقعه اشاره میکنیم: 

معاویه به جماعتی از بنی هاشم خطاب کرده و گفت :( اینکه شما گمان میکنید پادشاهی هاشمی و مهدی قایم از آن شماست عقیده ای باطل است ، بلکه مهدی همان عیسی بن مریم است . امر خلافت به دست ماست تا آن را به او تسلیم کنیم).


عبدالله بن عباس که از حضار آن جلسه بود و از مقدمین در اسلام و شخصیت مقبول مسلمین بود برخواست و در مقابل این تحریف تاریخی و بازی کردن با عقیده ی اسلامی جانانه ایستاد و رو به معاویه کرده و گفت: 

(... اما اینکه گفتی ما گمان داریم که برای ما حکومتی است که مهدی حاکم آن است ، جواب آن این است که گمان، شرک است همانگونه که خداوند متعال می فرماید: (زعم الذین کفروا ان لن  یبعثوا) ، در حالی که همه شهادت میدهند که برای ما بنی هاشم ملک و حکومتیست.  اگر از عمر دنیا یک روز باقی باشد خداوند متعال کسی را از ما میفرستد تا زمین را پر از عدل و داد کند همانگونه که پر از ظلم و جور شده باشد. 

و اما اینکه میگویی: مهدی همان عیسی بن مریم است ، بدان که عیسی کسی است که برای مقابله ی با دجال فرستاده می شود ، و هرگاه دجال او را ببیند نابود میشود ، ولی امام از ما کسی است که عیسی بن مریم به او اقتدا کرده و نماز می خواند...). 

بر هر محققی که منابع قرآنی و حدیثی مهدویت را در کتب شیعه و اهل تسنن جستجو کرده باشد کذب گفتار معاویه بن ابی سفیان و صحت کلام جناب عبدالله بن عباس آشکار می گردد.

والسلام

ارادتمند دوستان اهل بیت: 

شیخ علی زند قزوینی

Zandqazvini.blog.ir 

لطفا اطلاع رسانی بفرمایید تا در ثواب شریک شوید.