پرده پوشی امام صادق از گناه مردم:
یکی از نعمتهای خدا به ما این است که معمولا از باطن یکدیگر و گناهان همدیگر بی خبریم . و ستار بودن خداوند هم مزید بر علت است. از قضا اولیای خدا و در راس آنان امامان معصوم در پوشاندن عیب مردم بیشتر از همه به خداوند شباهت دارند. 


در سالروز شهادت رییس مذهب حضرت صادق علیه السلام به جاست به یک نمونه از عیب پوشی هایی که امام در حق یکی از شیعیان به خرج دادند اشاره کنم.


ابوهاشم یا أبوعامر سید إسماعیل بن محمد یزید بن ربیعه حِمیَری معروف به سید از مشهورترین شاعران شیعه و مدافع مذهب و زبان گویای این مذهب بود. طبع شعر وی به قدری  روان و شعرش به حدی فراوان بود که تاکنون کسی موفق به تدوین دیوان جامع و ضبط همه اشعار او نشده است. تنها ۲۳۰۰ قصیده از هاشمیات او را جمع آورده ‌اند.

 نقل شده که وی در ابتدا بر مذهب خوارج بود، سپس مذهب کیسانیه اختیار کرد و بعدها با عنایت امام صادق (علیه السلام) مستبصر شده، و به مذهب امامیه و شیعه گرایید و تا پایان عمر شیعه باقی ماند.


نسب سید به قبیله حمیر می ‌رسد که اصلا از یمن بودند و قریشی نبوده است. سید اسماعیل حِمیَری، نه فاطمی بود و نه علوی، بلکه سیادت او به معنای لغوی [به معنای آقا] و سید جزء نام او بوده است.


در مورد ایشان داستانی عجیب و آموزنده ای در کتاب «تنقیح المقال» علامه مامقانی آمده  که نقل آن خالی از لطف نیست . البته ایشان این روایت را از مرحوم شیخ بهایی نقل می کند.


نقل شده که سید حِمیَری روزی در راه مدینه بود در حالی که کوزه ای از شراب با خود به همراه داشت که ناگهان با امام صادق علیه السلام مواجه شد!


حضرت [با اینکه می دانست او در کوزه چه به همراه دارد] از او پرسیدند: حِمیَری در کوزه چه داری؟


حِمیَری گفت: یا ابن رسول الله شیر در کوزه به همراه دارم!


امام صادق علیه السلام فرمود: مقداری از آن شیر را در کف دست من بریز!


پس [کوزه را خم کرد و با تعجب دید] مقداری شیر از کوزه به کف دستان مبارک حضرت ریخته شد!


در این هنگام حضرت از او سؤال کرد: امام زمانت کیست؟


حِمیَری گفت: امام زمان من کسی است که شراب را تبدیل به شیر می کند!


در احوالات سید آورده اند که از گناه خود (شرب خمر) قبل از وفات توبه کرد و امام صادق علیه السلام بارها برای او دعا کرد.


امیدوارم مردم و مسیولین ما خانواده ها و ادارات و سازمان ها و ... هم از امام صادق و بزرگ مذهب درس بگیرند و عیب پوشی کنند تا پرده دری !!!


این هم متن اصلی روایت از کتاب «تنقیح المقال» علامه مامقانی: .... فمرّ یوماً فی طریق من‌ طرق المدینه و معه إبریق فیه خمر، فلقیه الصادق علیه السلام، فقال له: یا حمیری! ما فی إبریقک؟ فقال: یابن رسول اللّه! إنّه لبن! فقال له: صبّ‌ فی کفّی من اللبن، فصبّه فی کفّه، فإذا هو لبن! فقال له الصادق علیه السلام: مَن إمام زمانک؟ فقال: الذی حوّل الخمر لبنا!! (تنقیح المقال، ج۱۰، ص۳۱۳)


ارادتمند محبان اهل بیت : 

شیخ علی زند قزوینی
جلسه ی توسل هفتگی 


برادران و خواهران


 

موضوع این جلسه:


( بیان معارف صادقیه ) 


توسل به حضرت صادق 


قاری: استاد شیخ محمدی 


سخنران:

 حجت الاسلام والمسلمین استاد سید علی رضوی 


شاعر: استاد شهاب الدین خالقی 


زمان : هر هفته ، سه شنبه شبها، ساعت: 22 تا 23 .


مکان : قم، خیابان صفاییه، کوی بیگدلی، فرعی هفتم، پلاک 117.


پایگاه اطلاع رسانی : 


 Zandqazvini.blog.ir 


شماره ی سامانه : 


00989014182323 

 

آدرس اینستاگرام : 


Zandghazvini


کانال تلگرام :


Zandqazvini